1. خانه
 2. ساختمان
 3. چرا دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان اهمیت زیادی دارد؟

چرا دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان اهمیت زیادی دارد؟

دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان

دکوراسیون داخلی

به هنر خلق و آفرینش فضایی، دکوراسیون داخلی گفته می ‌شود، در این خلق زیبایی، نظم و تعلق خاطر مشاهده شده و تنها به معنای چیدمان مبلمان و سایر اشیا در فضا نیست، برای دکوراسیون داخلی و خارجی از سبک‌ ها و گرایش‌ های مخصوصی استفاده می‌ شود که آن ‌ها بر اساس سلیقه و نیازهای افراد متغیر  هستند.

در واقع دکوراسیون داخلی به این معنی است که چگونه می‌ توان با استفاده از مبلمان و سایر اشیا و نور پردازی صحیح، فضایی جذاب را برای کار و زندگی پدید آورد.

دکوراسیون داخلی همان تزیینات داخلی و هنر و دانشی است که به کاربردی کردن و زیبا کردن فضا می‌ پردازد، دکوراسیون داخلی را می‌ توانیم حلقه متصل شده بین علم معماری و طراحی داخلی معرفی کنیم، در واقع دکوراسیون داخلی هم علم معماری و هم علم طراحی را شامل می‌ شود.

دکوراسیون داخلی و خارجی
دکوراسیون داخلی و خارجی

سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

 1.  سبک دکوراسیون مدرن
 2.   سبک دکوراسیون امروزی
 3. دکوراسیون مینیمال
 4.  سبک دکورایون روستیک
 5. سبک دکوراسیون شیکر
 6. سبک دکوراسیون کلاسیک
 7. سبک دکوراسیون منزل ایرانی

به چه کسانی دکوراتور گفته می ‌شود؟

به معماران و هنرمندانی که به طوز تخصصی به طراحی و دکوراسیون فضاها می‌ پردازند دکوراتور گفته می ‌شود، دکوراتور فردی متخصص است که سعی دارد معماری را با انواع هنر ها تلفیق کرده و فضایی زیبا و جذاب طراحی کند، دکوراتور با استفاده از ابزاری همچون قرنیز، روکوب، نبشی و … به زیبا سازی فضا میپردزاد.

دکوراسیون داخلی و خارجی
دکوراسیون داخلی و خارجی

تأثیر دکوراسیون داخلی بر رفتار انسان‌ ها

محیط را می ‌توانیم یکی از عوامل تأثیر گذار در شخصیت و رفتار انسان معرفی کنیم، دکوراسیون بر روحیه و روان افراد تأثیر گذار است و باید توجه داشته باشید دکوراسیون نیازمند تخصص خاصی می‌ باشد.

روان شناسان معتقدند که دکوراسیون داخلی تأثیر شگرفی در ذهن انسان دارد، طبق تحقیقات خلاقیت ذهن به دلیل یکنواختی محل زندگی و کار از بین می رود به همین دلیل انسان برای زندگی بهتر و رفتار بهتر به محیطی زیبا که به صورت تخصصی طراحی شده باشد نیاز دارد.

تأثیر دکوراسیون داخلی در سلامتی افراد

زیبایی و آرامش بخش بودن منزل به ایجاد امنیت روحی و روانی در افراد کمک می‌ کند، دکوراسیون داخلی بنابر تحقیقات انجام شده در روحیه افراد تأثیر گذار است و می‌ تواند در بهبود برخی از بیماری ‌ها نیز اثر داشته باشد، به طور مثال افرادی که درگیر بیماری افسردگی هستند با تغییرات در منزل شان می‌ توانند خلق و خوی خود را نیز تغییر بدهند.

در نتیجه می‌ توان به این موضوع پی برد که رنگ و جنس لوازم خانه و اتاق می ‌تواند در روحیه شخص تأثیر گذار باشد، در نتیجه افراد باید در طراحی دکوراسیون خود تمامی این موارد را رعایت کنند.

طراحی داخلی

زمانی که فضا با استفاده از نقشه کشی طراحی می‌ شود طراحی داخلی نامیده می‌ شود، طراحی داخلی رابطه نزدیکی با معماری دارد که نیازمند دانش و فعالیت‌ های علمی نیز می ‌باشد، در طراحی داخلی نه تنها ظاهر فضا تغییر می ‌کند بلکه کارایی فضا هم تغییر می‌ کند.

دکوراسیون داخلی و خارجی
دکوراسیون داخلی و خارجی

طراح داخلی کیست؟

طراح داخلی فرد متخصصی است که از طریق همکاری با معماران و با استفاده از دانش و علم به تغییرات ساختاری در خانه و محل کار افراد می ‌پردازد، مثلاً در صورتی که نیاز به جا به جایی دیوار، افزودن درب و پنجره به ساختمان و… را دارید می‌توانید از طراحان داخلی کمک بگیرید.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

اغلب مردم تصور می ‌کنند که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی با هم برابرند، طراحی داخلی به دانش و فعالیت‌های علمی نیازی ندارد، دکوراتیو های داخلی به تنهایی کار می‌کنند و در کارشناسان به معماران و پیمان کاران نیازی ندارند اما طراحان داخلی با همکاری معماران و پیمانکاران ساختمانی به فعالیت می‌ پردازند.

دکوراسیون خارجی

به نما و چهره ساختمان دکوراسیون خارجی گفته می‌ شود، دکوراسیون خارجی به اندازه دکوراسیون داخلی اهیمت دارد، زمانی که افراد منازل یا دفاترشان را طراحی و دکور می ‌کنند طراحی داخلی انجام داده ‌اند، این کار بدون نیاز به هیچگونه مدرک دانشگاهی امکان پذیر است.

طراح دکوراسیون خارجی به خلق فضا و معماری بیرونی ساختمان‌ ها می‌ پردازد، در دکوراسیون خارجی طراح اصول را ارکان تخصصی دکوراسیون ترکیب می‌کند و فضایی را خلق می‌ کند که به معرفی هویت و نیاز های فرد باشد.

اهمیت نمای خارجی ساختمان

نمای خارجی ساختمان بخش جدایی ناپذیر از ساختمان است که به آن شخصیت و کاراکتر می دهد، نمای ساختمان می تواند در شکل ها و انداز های مختلفی طراحی و ساخته شود، در حقیقت معمار میتواند از طریق نمای خارجی ساختمان استعدادش را به نمایش بگذارد، هر ساختمانی باید نمای قابل شناسایی داشته باشد.

اصول مهم در طراحی نمای خارجی ساختمان

نمای خارجی ساختمان در سبک های مختلفی طراحی می شود، سبک مدرن یکی از اصول مدرن معماری است که برای طراحی نمای بیرونی از خطوط منحنی و شکل های نامنتظم استفاده می کند، ساختمان هایی که ظاهر عجیب و غریب دارند معمولا مطابق با شیوه های طراحی مدرن ساخته می شوند.

دکوراسیون خارجی چه کاربردی دارد؟

معمولاً برای فضاهای بیرونی همچون استخر، رووف گاردن، آلاچیق چوبی، محوطه‌ها از دکوراسیون داخلی استفاده می‌ شود.

دکوراسیون داخلی و خارجی
دکوراسیون داخلی و خارجی

بازسازی ساختمان و دکوراسیون

با توجه به این موضوع که مکان ‌های تجاری و مسکونی پس از چندین سال دچار آسیب و فرسایش می ‌شوند باید در زمان صحیح بازسازی شوند تا دچار فرسودگی و آسیب‌های بیشتر نشوند.

برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر باید از افراد کاردان و متخصصی که در زمینه دکوراسیون داخلی و خارجی تجربه کافی دارند کمک بگیرید، بازسازی اماکن به روش‌ های مختلفی انجام می ‌شود و و مواردی همچون دیوارها، کف پوش، سقف، نما و… بازسازی می‌ شوند..

اهیمت دکوراسیون

بهره گیری از دکوراسیون در اماکن مسکونی و تجاری دارای مزایای متعددی است که در ادامه این مطلب به معرفی آن‌ ها خواهیم پرداخت.

افزایش زیبایی

مهم‌ ترین دلیل استفاده از اصول دکوراسیون داخلی زیبا شدن محیط و فضا می‌ باشد، از آن جایی که انسان موجودی است که ذاتاً زیبایی را دوست دارد می‌تواند با استفاده از سبک‌ های دکوراسیون داخلی به محیط زندگی و کار خود زیبایی بخشیده و آرامش را تجربه کند.

با توجه به این موضوع که انسان ساعات زیادی از عمر خود را در منزلش صرف می‌ کند لازم است که منزل مطابق با اصول زیبایی شناسی طراحی شده باشد تا افراد دچار احساس خستگی و دل زدگی نشوند، برای این کار می‌ توانید از دکوراتیو متخصص یا طراح داخلی کمک بگیرید.

استفاده بهینه از فضا

با توجه به افزایش جمعیت خانواده‌ ها و افزایش قیمت خانه‌ هایی با متراژ بزرگ بسیاری از خانواده ترجیح می‌ دهند که در آپارتمان‌ هایی که مساحت کوچک ‌تری دارند زندگی کنند، با استفاده از دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی صحیح می ‌توان کاربری فضا را افزایش داده و از فضا استفاده بهینه کرد.

دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان
دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان

افزایش عملکرد

دکوراسیون داخلی تنها در منازل کاربردی نیست و می‌ توان از آن برای سایر اماکن همچون ادارات، دفاتر، شرکت‌ ها و… استفاده کرد، زمانی که محیط کار دارای طراحی متناسب باشد عملکرد افراد افزایش پیدا می‌ کند.

برای سفارش محصولات با شماره (02155005302) تماس بگیرید و یا جهت خرید سایر محصولات روی نام محصول دلخواه کلیک کنید : قرنیزنبشیروکوبابزار اسکوتی

نوشته قبلی
بهترین قرنیز برای کف سرامیک چیست؟
نوشته بعدی
قرنیز و ازاره چیست؟

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بهزاد نادری
  اکتبر 15, 2022 12:24

  مقاله عالییی بود واقعا

  پاسخ
 • علی طاهرپور
  ژوئن 24, 2023 10:34

  دیوارپوش ترمووال سفارش دادیم بهتون، زحمت نصب رو میشه بکشید؟

  پاسخ
  • araplastprofil
   ژوئن 25, 2023 17:49

   عرض ادب و احترام بله حتما، لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید

   پاسخ
 • سمیرا نجاتی
  جولای 1, 2023 10:34

  سلام صبح تان بخیر دیوارپوش ترمووال خریداری کردیم ازتون، واقعا شک داشتم به کیفیتش ولی خیلی خوب و با کیفیت بود

  پاسخ
  • araplastprofil
   جولای 2, 2023 16:22

   عرض ادب و احترام روزتون بخیر ممنون از نظر مثبت تون خیلی خوشحالیم که رضایت داشتید از کارمون

   پاسخ
 • مهرداد ضلی
  جولای 8, 2023 18:10

  این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه ممنون از شما

  پاسخ
  • araplastprofil
   جولای 8, 2023 13:54

   عرض ادب و احترام لطف شمارو میرسونه ممنون از همراهی شما دوست عزیز

   پاسخ
 • آناهیتا خسروی
  نوامبر 19, 2023 21:43

  خیلی نوشته جذاب و مفصلی بود

  پاسخ
 • پیمان ابوطالب
  دسامبر 28, 2023 10:35

  سلام دمتون گرم من از مشاوره تون برای طراحی داخلی دکوراسیون شرکتمون مشاوره گرفتم واقعا نتیجه فوق العاده بود، ممنون از شما

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید