1. خانه
  2. اسکوتی
  3. ابزار اسکوتی چیست

ابزار اسکوتی چیست

ابزار اسکوتی

در دکوراسیون داخلی امروز استفاده از پارکت لمینیت در ساختمان ها افزایش پیدا کرده است چرا که این پوشش کف جلوه و زیبایی خاصی به ساختمان ها بخشیده و نصب، نظافت و نگهداری آن ساده است.

پارکت یا پارکت لمینیت از پوشش های پر طرفدار عصر معاصر و مدرن است که به سادگی و جزییات توجه زیادی دارد.

ابزار اسکوتی
ابزار اسکوتی

ابزار نصب پارکت

زمانی که در ساختمان و منزل تان از انواع پارکت ها از جمله لمینیت، چوبی و… استفاده میکنید، به انواع ابزار از جمله پروفیل، قرنیز، اسکوتی، روکوب و… نیاز پیدا خواهید کرد، یکی از مهم ترین ابزار که در این مطلب به معرفی آن میپردازیم، اسکوتی است، ابزار اسکوتی چیست و چه کاربردی دارد؟

پروفیل

پروفیل ابزاری هستند که در ساخت و طراحی پوشش و کف و دیوار در دکوراسیون داخلی استفاده میشوند، از پروفیل ها در کنج های داخلی و خارجی، فضاهای کوچک و باریک، زیبایی چارچوب ها، کنار درب ها استفاده میشود.

ابزار ریز و درشتی که در گوشه ها و زوایای داخلی و خارجی منزلمان به کار میروند از پروفیل ها هستند که شامل ابزاری همچون قرنیز، اسکوتی، رو کوب، لب پله ها، گرده، میت، میانه و… هستند که در کنج های پایینی دیوارها، دور چارچوب ها، وسط چارچوب ها و سایر فضاها کاربرد دارند، پروفیل نقش مراقبتی از کنج ها، درب ها، چارچوب ها و… را دارند.

ابزار اسکوتی
ابزار اسکوتی

ابزار اسکوتی

ابزار اسکوتی یا اسکوتیا قطعه ای در ابعاد 280*4 سانتی متری است که کارایی آن شبیه به قرنیز است، اسکوتیا از ابزار مهم نصب پارکت به حساب می آید و ظاهر و کاربردی شبیه به قرنیز دارد، اما ابعاد اسکوتی کوچک تر و ظریف تر است.

از ابزار اسکوتی نیز جهت حفظ زیبایی و پوشش کف و دیوار استفاده میشود، این ابزار دارای انحنا بوده و مناسب پوشاندن کنج ها میباشد، استفاده از اسکوتی به دلیل شکل و ساختار خاصش به حرکت پارکت کمک میکند.

انواع ابزار اسکوتی

ابزار اسکوتی معمولاً در دو نوع MDF و PVC تولید میشود، این ابزار در نوع های دیگری تولید میشود که کاربرد های کمتری دارند، در نتیجه ابزار اسکوتی MDF و PVC پرکاربرد ترین و مهم ترین انواع اسکوتیا هستند.

ابزار اسکوتی
ابزار اسکوتی

ابزار اسکوتی MDF

این نوع اسکوتیا از جنس ام دی اف تشکیل شده است که جهت مقاومت بیشتر در برابر آب دارای یک روکش پی وی سی است، این اسکوتیا در رنگ های مختلف از جمله سفید، افرا، گردویی، ونگه و… تولید میشود که میتوانید آن را مناسب با کف و دیوار خود انتخاب کنید.

ابزار اسکوتی PVC

 این نوع اسکوتیا از جنس پی وی سی یا پلی استایرن می باشند که نوعی پلاستیک فشرده شده محسوب میشود، این نوع ابزار اسکوتی در برابر آب کاملاً مقاوم است و دارای رنگ های مختلفی از جمله سفید، گردویی، افرا، ونگه و… است که میتوانید آن را متناسب با دکوراسیون خود انتخاب کنید.

اسکوتی برای چه جاهایی کاربرد دارد؟

  1. از ابزار اسکوتی برای طراحی دکوراسیون مینیمال به جای قرنیز استفاده میشود.
  2. از ابزار اسکوتی در پایان نصب پارکت یا پارکت لمینیت برای پوشاندن درز انبساط طولی استفاده میشود.
  3. از ابزار اسکوتی در زیر درب سرویس بهداشتی، حمام و مکان هایی که دارای ارتفاع کمتری تا کف هستند استفاده میشود.
  4. از ابزار اسکوتی میتوان به جای گلویی سقف و برای کنج عمودی دیوار استفاده کرد.
  5. در صورتی که پس از نصب پوشش کف جدید نیاز به تعویض قرنیز ها ندارید میتوانید از اسکوتی استفاده کنید.

ابزار اسکوتی چه تأثیری در دکوراسیون منزل میگذارد؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم در دکوراسیون داخلی امروزی سادگی و جزییات مورد توجه همگام هستند، برای طراحی های مینیمال میتوانید به جای قرنیز از اسکوتی استفاده کنید، اسکوتی به دلیل انحنای خاصش و باریک بودنش کاربردهای بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی امروزی دارد.

ابزار اسکوتی
ابزار اسکوتی

موارد استفاده ابزار اسکوتی

از ابزار اسکوتی در موارد بسیاری از جمله همراه با کفپوش و پارکت لمینیت استفاده کرد ، در این بخش به بررسی هر یک از این مواد می پردازیم.

کفپوش پی وی سی

بعد از نصب کفپوش می توانیم از ابزار اسکوتی برای زیباتر کردن فضا استفاده کنیم.

پارکت لمینیت

برای رعایت درز انبساط و انقباض پارکت ضروری است از قرنیز استفاده کنید، در صورتی که قرنیزتان سنگی یا سرامیکی است میتوانید پس از نصب پارکت لمینیت از ابزار اسکوتی یا اسکوتیا استفاده کنید.

در بین فاصله کمد یا درب سرویس بهداشتی تا زمین نیز می توانید از ابزار اسکوتیا استفاده کنید.

ابزار اسکوتی
ابزار اسکوتی

روش نصب ابزار اسکوتی چگونه است؟

نصب ابزار اسکوتی همچون قرنیز انجام میشود و نیاز به نصابی ماهر و متخصص دارد.

برای نصب ابزار اسکوتی محل نصب را اندازه گیری کنید، اسکوتی را به کمک ابزار مخصوص از جمله میتر یا بلوک در ابعاد مورد نظر برش دهید، ابزار اسکوتی را میتوان بنابر جنسش با چسب، میخ و یا منگنه برقی نصب کنید.

در صورت استفاده از میخ یا منگنه این کار را در مرکز ابزار و در فاصله های 30 سانتی متری باید انجام دهید.

در صورتی که میخواهید ابزار اسکوتی را روی شی ای به غیر از دیوار نصب کنید از میزان مناسب چسب استفاده کنید.

خرید ابزار اسکوتی از فروشگاه آراپلاست پروفیل

فروشگاه آراپلاست پروفیل در فروش انواع پروفیل از جمله ابزار اسکوتی در خدمت شما همراهان عزیز و گرامی است، برای خرید اسکوتیا از فروشگاه ما با شماره های درج شده در داخل سایت تماس بگیرید.

برای سفارش محصولات با شماره (02155005302) تماس بگیرید و یا جهت خرید سایر محصولات روی نام محصول دلخواه کلیک کنید : قرنیزنبشیروکوبابزار اسکوتی

نوشته قبلی
بهترین قرنیز برای منزل چیست؟
نوشته بعدی
روکوب چیست و کاربرد روکوب

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید